Systemguiden

Systemkategorier

Tjänsteleverantörer

För leverantörerBloggOm oss

Sage X3
vs
Business NXT

Sage X3

Business NXT

Tyvärr, ingen data än.

Företagsstorlek

Antal anställda

Mikroföretag (1-10)
Småföretag (11-100)
Medelstora företag (101-500)
Stora företag (500+)
Mikroföretag (1-10)
Småföretag (11-100)
Medelstora företag (101-500)
Stora företag (500+)

Plattform

Molntjänst
On-premises
Mobilapp
Molntjänst
On-premises
Mobilapp

Prisinformation

Gratis testperiod
Prismodell modul
Prismodell abonnemang
Prismodell licens
Gratis testperiod
Prismodell modul
Prismodell abonnemang
Prismodell licens

Varför väljer företag er?

Varför väljer man ert system?

• Personligt anpassad användning på webb och mobila enheter

Med Sage X3 introduceras en bättre och personlig användarupplevelse baserad på säker teknologi för webb och mobila enheter. Oavsett var användarna befinner sig har de tillgång till den data de behöver, med ett intuitivt gränssnitt som lätt anpassas till specifika processer, roller och behov.

• Globalt affärssystem anpassat till svenska marknaden

Sage X3 är en internationell systemlösning som används i +80 länder som vänder sig till företag och koncerner där logistik och produktion är kärnverksamhet.

• Branschlösningar

Med djup funktionalitet för olika branscher som standard förenklas, effektiviseras och säkerställs din verksamhet och dess specifika behov i ett modernt och flexibelt affärssystem.

Varför väljer man ert system?

  • Beprövat ERP-system med Visma Business som grund – nu i molnet
  • Stöd för komplex ekonomi, logistik, koncernstruktur och avancerade flöden
  • Modern teknik med öppet API, hög prestanda och framtidssäker plattform

Varför väljer man er som leverantör?

  • Vi gör utveckling av affärssystem till en tillgång

Vårt uppdrag och drivkraft är att göra utveckling av affärssystem till en tillgång, inte en belastning. Genom relationer med kunder och kollegor som baseras på ärlighet, frigör vi kundernas tid, skapar trygghet och gör allas vardag bättre. Vår historia och de kunder vi har visar att vi kan affärssystem.

  • Vi är en annorlunda expert på affärssystem

Vi erbjuder förutsägbara och effektiva processer kring affärssystem. En utveckling av affärssystem som utgår från behov, med en erfaren partner som genom unikt engagemang och ärlighet skapar trygghet och frigör tid så du kan ägna dig åt din kärnaffär.

  • Erfaren samarbetspartner kring affärssystem

Med erfarenhet från drygt 1000 projekt inom olika affärssystem (Sage X3, Jeeves ERP, Visma Net och HansaWorld) inom logistik, produktion och tjänsteverksamhet samt hög koncentration av seniora konsulter, får du i Systemstöd en erfaren och ärlig samarbetspartner.

Varför väljer man er som leverantör?

  • Personlig och tillgänglig partner med lång erfarenhet av Visma-lösningar
  • Djup teknisk kompetens kombinerat med förståelse för verksamheten
  • Tydlig rådgivning, trygg implementation och långsiktigt samarbete

Hur positionerar ni er på marknaden?

Sage är världens tredje största utvecklare av affärssystem. Systemstöd med lång erfarenhet av affärssystem har lokaliserat och anpassat Sage X3 för den svenska och nordiska marknaden. Sammantaget innebär det att vi kan erbjuda ett världsledande, modernt, webbaserat affärssystem i molnet till företag och koncerner där logistik och produktion är kärnverksamhet.

Där Sage X3 och dess community erbjuder:

– Djup funktionalitet: Sage X3 har konfigurerbar, djup funktionalitet inom distribution, produktion och ekonomistyrning som standard, vilket innebär att Sage X3 inte behöver add-on programvara med integrationer för att stödja branschspecifika processer.

– Tjänster och support: med hög tillgänglighet kring Sage X3 både lokalt i Sverige från Systemstöd och internationellt från ett stort partnernätverk.

Hur positionerar ni er på marknaden?

Cloud Connection är en trygg, personlig och heltäckande digitaliseringspartner med stark nordisk närvaro. Vi erbjuder skräddarsydda lösningar inom ERP, CRM och lön – inte bara som systemleverantör, utan som en långsiktig partner.

Med rötter i fem etablerade bolag i Sverige och Norge har vi byggt en bred kunskapsbas som gör oss rustade för allt från växande företag till större koncerner. Vårt fokus ligger på kunddialog, kvalitet och hållbara lösningar som förenklar vardagen och skapar långsiktigt värde.

Vilka behov och utmaningar är det som ni löser för kunden?

Med Sage X3 integreras alla affärsprocesser i ett gemensamt system som nås via ett enkelt, anpassningsbart webbgränsnitt på PC, Mac, surfplatta eller smartphone. Det innebär att användarna alltid har en fullständig bild av sin verksamhet inom distribution och produktion i realtid, så att de snabbt kan agera på olika händelser och fatta beslut baserat på fakta.

– Utveckling och utvecklingsresurser: Sage X3 är på en helt annan nivå än många lokala och nordiska affärssystem kan mäta sig med. Där funktioner och ny teknik utvecklas, anammas och införs snabbt för en stor internationell kundbas.

– Öppet och aktivt community: Systemstöd, Sage och dess kunder och partners i Sverige och världen bjuder på erfarenheter och kompetens i öppna forum, vilket innebär enkel tillgång till kompetens och erfarenheter kring Sage X3.

Vilka behov och utmaningar är det som ni löser för kunden?

Många av våra kunder har komplexa verksamheter med höga krav på kontroll, integration och flexibilitet. Business NXT hjälper till genom att:

  • Automatisera avancerade ekonomiska och logistiska flöden
  • Ge full kontroll över kostnadsställen, projekt och koncernstruktur
  • Möjliggöra smidiga integrationer via öppet API
  • Säkerställa trygg molndrift med hög tillgänglighet och säkerhet
  • Skapa stabila processer som kan växa med verksamheten

Resultatet: Effektivare arbetsflöden, bättre kontroll och ett affärssystem som håller över tid.

Omdömen

Fördelar

Mycket inbyggd funktionalitet. Systemstöd är kunniga, lyhörda, förstår verksamheten och finns tillgängliga.
Hög service nivå och proffesionalitet hos leveratören

Tyvärr, ingen data än.

Omdömen

Nackdelar

Avgränsning i olika licenser stämmer inte alltid med våra behov. Integrationer är som alltid en källa till problem.
Lite komplicerat att göra egna "queries" och rapporter

Tyvärr, ingen data än.

Sage X3

Systemstöd

Läs mer om Sage X3

Business NXT

Cloud Connection

Läs mer om Business NXT