Huma
vs
Boardon
Tyvärr, ingen data än.
Företagsstorlek
Antal anställda
Mikrof öretag (1-10)
Småföretag (11-100)
Medelstora företag (101-500)
Stora företag (500+)
Mikroföretag (1-10)
Småföretag (11-100)
Medelstora företag (101-500)
Stora företag (500+)
Plattform
Molntjänst
Mobilapp
Molntjänst
Mobilapp
Prisinformation
Gratis testperiod
Pris från
Från 49 k...
Prismodell modul
Prismodell abonnemang
Prismodell licens
Gratis testperiod
Pris från
500kr/månad
Prismodell modul
Prismodell abonnemang
Prismodell licens
Produktfunktionaliteter i Onboardingverktyg
Checklistor
E-learning
E-signering/ BankID
Enkät i flera språk
Fysisk träning & utbildning
Inbyggda quiz
Notiser (påminnelser)
Offboarding
Onboarding chatbot
Preboarding
Single sign-on browser
Självservice portal
Support under onboarding (Interactive tutorials)
Talent development
Video för utbildning
Webinar plattform (videomöten)
Checklistor
E-learning
E-signering/ BankID
Enkät i flera språk
Fysisk träning & utbildning
Inbyggda quiz
Notiser (påminnelser)
Offboarding
Onboarding chatbot
Preboarding
Single sign-on browser
Självservice portal
Support under onboarding (Interactive tutorials)
Talent development
Video för utbildning
Webinar plattform (videomöten)
Varför väljer företag er?
Varför väljer man ert system?
- Skräddarsydd lokal HR-kompetens
- Enkelt att komma igång
- Enkelt att använda
- Fokus på mobilupplevelsen
- Support och kundservice
Varför väljer man ert system?
- Boardon är enkelt att lägga till sin befintliga process. Antingen om ni idag inte har en lösning eller om ni vill komplettera er befintliga onboarding med något före första dagen.
- Fokus på den nyanställdes upplevelse. Grafiskt attraktivt, väldigt lätt att ansluta med direktlänk/SMS och inget att installera.
- Prisvärt och inga uppstartskostnader. Licensmodellen gör att du bara betalar för de användare som har tillgång till lösningen.
Varför väljer man er som leverantör?
- Kunder väljer oss för att vi arbetar nära kunderna och anpassar tjänsten och systemet efter kundens behov
- Kunderna väljer oss för att vi har hög utvecklingstakt och lyssnar på kunden när vi planerar och utvecklar funktioner
- Kunderna väljer oss för att vi tänker annorlunda och vet vad chefer och medarbetare faktiskt behöver
Varför väljer man er som leverantör?
- Enkelt och säkert. Svenskt utvecklingsföretag med drift i Sverige.
- Stöd från vårt team under implementationen. Medarbetare som brinner för lärande och onboarding.
- Nya funktioner flera gånger per år. Vi lyssnar på våra kunder och tar hänsyn till behov som uppkommer under användningen.
Hur positionerar ni er på marknaden?
Huma är det moderna HR-systemet för små och medelstora företag som inte vill lägga massa tid och pengar på uppstart, projekt, utbildning eller implementering.
Hur positionerar ni er på marknaden?
- Vi är specialiserade på pre och onboarding med en lösning där kunden kan bygga upp en onboardingprocess själv utifrån en beprövad metod.
- Vi är fokuserad på enkelhet för både nyanställda och administratörer.
- Vår lösning kommunicerar direkt via SMS och kräver i de flesta fall väldigt lite underhåll när processen väl är igång och rullar.
Vilka behov och utmaningar är det som ni löser för kunden?
Huma är till för företag som vill arbeta enklare och smartare med personaladministration och automatisera HR-processer. HR lägger 60% av sin tid på admin. Men med Huma kan du lägga mindre tid på admin och mer tid på människor och utveckling.
Vilka behov och utmaningar är det som ni löser för kunden?
- Automatiserad men personlig pre och onboarding direkt till de nyanställda via länk/inbjudan.
- Distribution av video, filer, checklistor, quiz och enkäter
- Filhantering - up/nedladdning av dokument för de nyanställda
- Påminnelser till nyanställda, chefer/faddrar och övriga funktioner i företaget
- Checklista för chefen
- Tilltalande design utifrån er organisations grafiska riktlinjer
- Uppdelning i avdelningar och olika behörigheter för chefer.
- API kopplingar vid behov
Omdömen
Baserat på 40 omdömen
Baserat på 8 omdömen
Användarvänlighet
Samarbetet med leverantören
Support och service
Utbud av funktioner
Kundanpassning och flexibilitet
Integration
Värde för pengarna
Hur nöjd är du överlag?
Användarvänlighet
Samarbetet med leverantören
Support och service
Utbud av funktioner
Kundanpassning och flexibilitet
Värde för pengarna
Hur nöjd är du överlag?
Integration
Omdömen
Fördelar
Systemet i sig är enkelt och användarvänligt, både för medarbetare som använder systemet ibland och för HR som använder det mycket. Handboken är en bra funktion som gör det mycket enkelt att samla all information på ett ställe och bidrar till att minska antalet frågor till HR-avdelningen.
Processmodulen är också bra och gör det enkelt att standardisera och följa upp processer. Jag gillar också att det finns separata processer för on-boarding och off-boarding, som också kommer med bra mallar. Integrationerna med andra system, särskilt när det gäller frånvaromodulen, är också mycket bra.
Gillar hur användarvänligt Huma är. Lätt att förstå och är överskådligt. Varje gång det dyker upp en fråga eller ett problem finns de alltid nära till hands och löser våra diverse önskemål. Extra stor eloge till vår kontaktperson Ronja. Man möts alltid av ett leende och glatt humör. Hon arbetar ständigt med att försöka göra Huma till det bästa möjliga för oss.
Kundsupport som alltid är behjälplig
Möjligheterna till att på ett smidigt sätt kunna ha fortsatt dialog med kandidaterna :)
Omdömen
Nackdelar
Det faktum att du inte kan massuppdatera lönenivåer och befattningsnivåer
Det går inte att navigera vidare i handboken eller mellan anställda när man befinner sig på profilsidan eller ett ämne i handboken. Det finns många onödiga klick
Det faktum att du bara behöver hantera dagar, och inte månader och veckor, i processmodulen. För långvariga processer finns det plötsligt många dagar att räkna med.
Det finns fortfarande en hel del potential i Huma och möjlighet till mycket mer funktionalitet som kan införas för att göra det ännu bättre.
Att det ibland inte går att anpassa det helt utefter vissa specifika behov exempelvis anställningskontrakten.
Skulle nog behöva lägga mer tid på att sätta mig in i systemets alla funktioner, men det ligger mer hos mig än hos systemet.
Egentligen inget speciellt.
Får alltid information om nya releaser, är nog mest jag som är lite sämre på att följa upp dessa.

