Sage X3
vs
Rexor
Tyvärr, ingen data än.
Företagsstorlek
Antal anställda
Plattform
Prisinformation
Produktfunktionaliteter i Affärssystem
Produktfunktionaliteter i ERP System
Varför väljer företag er?
Varför väljer man ert system?
• Personligt anpassad användning på webb och mobila enheter
Med Sage X3 introduceras en bättre och personlig användarupplevelse baserad på säker teknologi för webb och mobila enheter. Oavsett var användarna befinner sig har de tillgång till den data de behöver, med ett intuitivt gränssnitt som lätt anpassas till specifika processer, roller och behov.
• Globalt affärssystem anpassat till svenska marknaden
Sage X3 är en internationell systemlösning som används i +80 länder som vänder sig till företag och koncerner där logistik och produktion är kärnverksamhet.
• Branschlösningar
Med djup funktionalitet för olika branscher som standard förenklas, effektiviseras och säkerställs din verksamhet och dess specifika behov i ett modernt och flexibelt affärssystem.
Varför väljer man ert system?
Varför väljer man er som leverantör?
- Vi gör utveckling av affärssystem till en tillgång
Vårt uppdrag och drivkraft är att göra utveckling av affärssystem till en tillgång, inte en belastning. Genom relationer med kunder och kollegor som baseras på ärlighet, frigör vi kundernas tid, skapar trygghet och gör allas vardag bättre. Vår historia och de kunder vi har visar att vi kan affärssystem.
- Vi är en annorlunda expert på affärssystem
Vi erbjuder förutsägbara och effektiva processer kring affärssystem. En utveckling av affärssystem som utgår från behov, med en erfaren partner som genom unikt engagemang och ärlighet skapar trygghet och frigör tid så du kan ägna dig åt din kärnaffär.
- Erfaren samarbetspartner kring affärssystem
Med erfarenhet från drygt 1000 projekt inom olika affärssystem (Sage X3, Jeeves ERP, Visma Net och HansaWorld) inom logistik, produktion och tjänsteverksamhet samt hög koncentration av seniora konsulter, får du i Systemstöd en erfaren och ärlig samarbetspartner.
Varför väljer man er som leverantör?
Rexor har en nära dialog med kunderna som innefattar välutvecklad supportfunktion, kunddagar med uppföljning av användade av systemet efter driftsstart, årligt användarmöte och ett gemensamt utvecklingsråd tillsammans med kunderna för att prioritera utveckling av systemet.
En beprövad införandeprocess där Rexor med egna erfarna medarbetare säkerställer en smidig övergång till Rexor. I systemet finns fördefinierade processer och roller som vid behov kan anpassas till kundens situation.
Rexor arbetar enbart med projektintensiva företag och våra konsulter är väl bevandrade i verksamheters utmaningar och kan bidra med “best practice” lösningar allt för att få en så effektivimplementation av Rexor som möjligt. Det finns goda möjligheter till automatisering av verksamhetsprocesser som tidigare krävde mycket manuellt arbete.
Rexor är en skalbar lösning där kunder kan skala både upp och ner utan några trappstegseffekter där kostnaden följer nyttjandet utan några dolda kostnader.
Rexor är ett helintegrerat system med stor bredd och djup i funktionaliteten, men inga affärssystem innehåller allt utan behöver samverka med kringliggande system. I Rexor finns det färdiga integrationer och mha restAPI finns goda möjligheter att integrera med kundernas övriga verksamhetsystem, för att få ett effektivt verksamhetsstöd och undvika dubbel-registreringar av data.
Hur positionerar ni er på marknaden?
Sage är världens tredje största utvecklare av affärssystem. Systemstöd med lång erfarenhet av affärssystem har lokaliserat och anpassat Sage X3 för den svenska och nordiska marknaden. Sammantaget innebär det att vi kan erbjuda ett världsledande, modernt, webbaserat affärssystem i molnet till företag och koncerner där logistik och produktion är kärnverksamhet.
Där Sage X3 och dess community erbjuder:
– Djup funktionalitet: Sage X3 har konfigurerbar, djup funktionalitet inom distribution, produktion och ekonomistyrning som standard, vilket innebär att Sage X3 inte behöver add-on programvara med integrationer för att stödja branschspecifika processer.
– Tjänster och support: med hög tillgänglighet kring Sage X3 både lokalt i Sverige från Systemstöd och internationellt från ett stort partnernätverk.
Hur positionerar ni er på marknaden?
Rexor är det enda privatägda svenska SW-bolaget som är 100% inriktat mot projektintensiva verksamheter. Det är en modern skalbar plattform för projektintensiva företag med ett intuitivt gränssnitt. Ägande, utveckling, drift och support sker i Sverige.
Rexor har vuxit fram genom att ett antal personer med hög kunskap om tid och projekt lämnade Visma 2010–12. Produkten Rexor har utvecklats sedan dess. Den första generationen av Rexor kom ut på marknaden 2015. Generation två släpptes våren 2020: snabbare, vassare och 100 procent responsivt. Idag finns fler än 130 kunder med en stadig tillväxt på 10-20% per år.
Vårt motto är : ”Lyssna – lära – agera”. Det innebär att vi arbetar nära våra kunder, lyssnar på deras behov och baserat på detta agerar vi och utvecklar systemet för att möta kundbehovet.
Vilka behov och utmaningar är det som ni löser för kunden?
Med Sage X3 integreras alla affärsprocesser i ett gemensamt system som nås via ett enkelt, anpassningsbart webbgränsnitt på PC, Mac, surfplatta eller smartphone. Det innebär att användarna alltid har en fullständig bild av sin verksamhet inom distribution och produktion i realtid, så att de snabbt kan agera på olika händelser och fatta beslut baserat på fakta.
– Utveckling och utvecklingsresurser: Sage X3 är på en helt annan nivå än många lokala och nordiska affärssystem kan mäta sig med. Där funktioner och ny teknik utvecklas, anammas och införs snabbt för en stor internationell kundbas.
– Öppet och aktivt community: Systemstöd, Sage och dess kunder och partners i Sverige och världen bjuder på erfarenheter och kompetens i öppna forum, vilket innebär enkel tillgång till kompetens och erfarenheter kring Sage X3.
Vilka behov och utmaningar är det som ni löser för kunden?
Omdömen
Fördelar
Tyvärr, ingen data än.
Omdömen
Nackdelar
Tyvärr, ingen data än.

